DÜZCE BELEDİYESİ’NDE İKİNCİ ÖZLÜ DÖNEMİ FARUK ÖZLÜ VE AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ MAZBATA ALDI ÖZLÜ: DÜZCE...           • CAMİ TEMİZLİĞİ HIZ KESMİYOR CAMİ TEMİZLİĞİ HIZ KESMİYOR  TEMİZLİK İŞLERİNDEN CAMİLERE HASSAS DOKUNUŞ CAMİLER KÖŞE BU...           • MODERN SANAYİ SİTESİNDE ALTYAPI SORUNU OLMAYACAK   112 DÜKKANDA SONA GELİNDİ   Düzce Belediyesi tarafından Beslanbey Bö...           • TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Düzce Üniversitesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi   Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafe...           • ‘YEŞİL DÜZCE’ İÇİN ÇALIŞIYORLAR   ORTA REFÜJLERDE BAKIM ÇALIŞMALARI   Düzce Belediyesi Park ve Bah&c...           • VİYANA’DA FESTİVAL COŞKUSU AHMET ŞAFAK KONSERİYLE ZİRVE YAPTI Sanatçı ve Yazar Ahmet Şafak, Avusturya Türk Federasyonu tarafından düzenlenen Ge...           • KÖŞE BUCAK HER YER İLAÇLANIYOR LARVA VE SİNEKLE MÜCADELE SÜRÜYOR 5 EKİPLE 63 MAHALLEDE İLAÇLAMA YAPILIYOR A...           • BAYRAM GEZGİNLERİ SAMANDERE VE AYDINPINAR’A AKIN ETTİ   TATİLDE SADECE İKİ TESİSİ 8 BİN 500 KİŞİ ZİYARET ETTİ MANGALINI ALAN ŞELALELERE KOŞTU HE...           • SAKARYA İDARE MAHKEMESİNDEN ADALET DERSİ: HUKUKSUZ YER DEĞİŞİKLİĞİNE İPTAL KARARI! Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlü...           • İşitme Cihazları Satışı ve Uygulama Merkezi Hizmete Açıldı. Genç girişimci Sinem Korkmaz Düzce’de Emniyet midürlüğü karşısınd...           
İstatistikler
Toplam: 1559627
Aktif: 21
Bugün: 647
Dün: 1979
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:

Fındık rekoltesi yerle bir oldu! Rekolte bakın kaça düştü!


Karadeniz Bölgesi'nde, istilacı böcek türlerinin neden olduğu zararın yanı sıra küresel iklim değişikliğinin etkileri, fındık tarımını olumsuz yönde etkiliyor.

Karadeniz Bölgesi'nde, istilacı böcek türlerinin neden olduğu zararın yanı sıra küresel iklim değişikliğinin etkileri, fındık tarımını olumsuz yönde etkiliyor.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, son yıllarda fındık rekoltesinde yaşanan düşüşün, özellikle iklim değişikliğine bağlı olduğunu belirtti. Karadeniz'in 'fındık ambarı' olarak bilinen bölgesindeki kuraklık ve hava sıcaklıklarındaki ani değişimler, fındık üretimini tehdit ediyor. Arslantürk'e göre, son yıllarda görülen rekolte kayıpları, iklim değişikliği ve istilacı böcek türlerinin etkisiyle giderek artıyor.

2022'de 765 bin 287 ton olan fındık rekoltesi, 2023'te 717 bin 931 tona geriledi. UFK Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, fındık üretiminde yaşanan kayıpların artacağını ve bunun Türkiye'nin ihracat gelirlerini de olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Özellikle 'Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği' ve 'kahverengi kokarca' gibi istilacı türlerin fındık tarlalarına verdiği zararlar artış gösteriyor.

Arslantürk, iklim değişikliğinin fındık üretimine olan etkilerini vurgulayarak, son 30 yılın en sıcak kışını yaşadıklarını belirtti. Bölgedeki uzmanlar, bu olumsuz koşulların devam etmesi durumunda fındık üretiminde ciddi azalmalar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Modern tarım uygulamalarına geçilmesi ve damla sulama sistemlerinin kullanılması gerektiğini belirten Arslantürk, yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi ve iklim koşullarına uygun türlerin seçilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak, bu önlemlerin acil olarak alınması gerektiği üzerinde durdu.

Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretimi, Türkiye'nin tarımsal gelirlerinde önemli bir paya sahip. Ancak, küresel iklim değişikliği ve zararlı böcek türlerinin artışı, bu önemli tarım ürününün geleceğini tehdit ediyor.

KAYNAK: DHA

 

 

 

 

 

Haber tarihi: 18/02/2024
Haber Okunma: 134
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  GoogleÖnceki: DÜZCE BELEDİYESİ ÇOCUK GÜNDÜZ BAKIMEVİ AÇILDI
Sonraki: ÖZLÜ CAMİ DERNEKLERİNİN TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Haber Arşiv
     
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi

egazete
7 fotoğraf

REKLAM
1 fotoğraf
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Diller

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal

m

Hoşgeldiniz.

 

 e-mail adres

duzcegercek81@gmail

.com